انواع دتاکس واتر برای لاغری

19 آبان 1402

کاهش وزن
انواع دتاکس واتر برای لاغری

نوشیدن آب زیاد و حفظ آب بدن از همه لحاظ برای سلامت بدن ضروری است. در واقع بدن ما به عنوان نمونه برای هضم بهتر، عملکرد اعضای بدن، سلامت روده‌ها و سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها به میزان کافی آب نیاز دارد. حفظ آب بدن برای کاهش وزن و کنترل آن نیز اهمیت دارد. گرچه نوشیدن آب معمولی به خودی خود مشکلی ندارد، انتخاب بسیاری از افراد افزودن دتاکس واتر به روتین روزانه‌شان است، به این معنی که آن‌ها به لیوان آب معمول‌شان میوه، سبزیجات، گیاهان دارویی یا ادویه‌جات اضافه می‌کنند تا آن را پر انرژی‌تر کنند. آب به تنهایی می‌تواند آب بدن را تامین می‌کند و به اندازه‌ی کافی نوشیدن آن به سوزاندن چربی و کاهش وزن بدن کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که این امر به این خاطر است که آب به افزایش سوخت‌و‌ساز بدن، کاهش اشتها و بهبود و تنظیم هضم کمک می‌کند. پس زمانی که به آب معمولی خود مواد بیشتری در قالب میوه یا گیاه دارویی اضافه می‌کنید، در واقع فواید بالقوه سلامتی به لیوان‌تان اضافه کرده‌اید.

با این حال، اینکه بدانیم دتاکس واتر به چه آبی می‌گویند و چه آبی محسوب نمی‌شود مهم است. دتاکس واتر می‌تواند راهی ساده و در دسترس برای حفظ آب بدن باشد که مواد مفید ویتامینی و معدنی را به آن می‌افزاید، که در نتیجه می‌تواند به اهداف کلی‌تان برای سوزاندن چربی کمک کند. از طرف دیگر، دتاکس واتر یک راه حل سریع و کوتاه مدت یا یک پاکسازی رژیمی نیست که بتواند به روندی که بدن‌تان به طور طبیعی سموم را دفع می‌کند سرعت ببخشد. لازم به ذکر است که اگر اضافه کردن مقدار کمی طعم باعث می‌شود آب بیشتری در طول روز بنوشید، از این مزیت غافل نشوید.

پس اگر در جست‌و‌جوی چند راه خوشمزه برای دریافت بیشتر مواد ویتامینی، معدنی و مغذی هستید که در چربی سوزی و کاهش وزن به شما کمک کند، یکی از ایده‌های دتاکس واتر پیشنهاد‌شده در زیر را امتحان کنید.

1. گریپ فروت/ نعنا

گریپ‌فروت و نعنا با هم ترکیبی فرح‌بخش می‌سازند، ترکیبی که پر از مواد ویتامینی و معدنی است. تحقیقات منتشر شده در مجله‌ی متابولیسم نشان داده است که میوه‌ی گریپ‌فروت به دلیل داشتن فیتوکمیکال‌ها به کاهش وزن، به ویژه کاهش چربی‌های شکمی، کمک می‌کند. آب به همراه گریپ‌فروت به خودی خود ترکیب خوشمزه‌ای برای کمک به پاکسازی و سوزاندن چربی‌هاست، اما با اضافه کردن چند برگ نعنا به آن، غلیانی از طعم‌ها و مواد معدنی سم‌زدای مفید خواهید داشت.

در رابطه با اثرات کاهش وزن نعنا تحقیقات آنچنانی صورت نگرفته است، اما در یک تحقیق از مجله‌ی نوروگاسترونتولوژی و موتیلیتی آمده است که روغن نعنا‌فلفلی در برخی بیماران کاهش اشتها را به همراه داشته است. ممکن است به خودی خود زیاد نویددهنده نباشد، اما چند برگ از آن را به آب گریپ‌فروت خود بیاندازید و یک راه خوش‌طعم اضافی برای حفظ آب بدنتان خواهید داشت.

2. لیموسنگی/ لیمو ترش/ زیره‌ی سبز

وقتی که به دتاکس واتر شده‌ی فرح بخش فکر میکنید احتمالا زیره‌ی سبز چیزی نباشد که به خاطرتان بیاید، اما شاید بخواهید تجدید نظر کنید، به ویژه به این دلیل که تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیب لیمو‌ترش و زیره‌ی سبز می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. طبق تحقیقی در سال 2016، کسانی که به مدت هشت هفته دوز بالایی از ترکیب لیمو‌ترش و زیره‌ی سبز را مصرف کردند، برایشان نتایج مثبتی را در کاهش وزن و کاهش شاخص توده‌ی بدنی (BMI) ارمغان داشته است. همچنین بعد از این آزمایش در همین افراد کاهش سطح کلسترول LDL مشاهده شد.

3. بلوبری/ لیمو‌سنگی

میوه‌ی بلوبری سرشار از ترکیبات گیاهی مفید است که یکی از قوی‌ترین آنها رنگدانه‌ای به نام آنتوسیانین است. طبق گزارشی که در مجله‌ی پیشرفت‌های تغذیه به چاپ رسیده است، نه تنها آنتوسیانین با کنترل بهتر وزن در ارتباط است بلکه به کاهش دیابت و خطر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند.

تحقیقات در زمینه‌ی لیمو‌سنگی و کاهش وزن نتایج زیادی را در بر نداشته است، اما آنچه که می‌توان نتیجه گرفت این است که اگر اضافه کردن لیمو به آب‌تان باعث می‌شود بیشتر بنوشید، پس در نتیجه به کاهش وزن بیشتر شما کمک می‌کند. برای مثال، در تحقیقی که در مجله‌ی اضافه‌وزن منتشر شده نشان می‌دهد که کسانی که آب بیشتری مصرف می‌کنند توانستند در انتهای آزمایش وزن بیشتری از دست بدهند.

4. تمشک/ لیمو‌سنگی

تمام میوه‌ها و سبزیجات حاوی رنگدانه‌های متفاوتی هستند که باعث رنگبندی زنده‌شان می‌شود و همچنین هرکدام فواید سلامتی منحصر‌به‌فردی برای بدن دارند. تمشک قرمز حاوی رنگدانه قدرتمندی به نام کتون است و تحقیقات در رابطه با فواید بالقوه‌ی این ترکیبات گیاهی رو به افزایش است.

در گزارشی که در مجله‌ی گیاهان آمده است به این نکته اشاره شده است که فواید احتمالی سلامت کتون تمشک، از جمله کاهش وزن، نوید‌بخش هستند، اما غالبا این امر در نتیجه‌ی دوز بالای آن‌ها در شکل مکمل است. پس گرچه ممکن است نتوانید با نوشیدن آب تمشک کاهش وزن یا سم‌زدایی معجزه‌گونه داشته باشید، همچنان می‌توانید از ترکیب تمشک و لیمو ترکیبات گیاهی سالم دریافت کنید و این ترکیب می‌تواند شما را بر یک پایه‌ی اصولی ترغیب به نوشیدن آب بیشتر کند.

5. نعنا/ هندوانه

فصل تابستان بهترین زمان برای مصرف هندوانه‌ی آبدار است، اما اضافه کردن آن به آب‌تان در هر زمانی از سال می‌تواند نتایج مثبتی را در بخش سوخت‌چربی به ارمغان آورد. طبق تحقیق انجام شده در مجله‌ی مواد مغذی، مصرف هندوانه با فشارخون پایین، شاخص توده‌ی بدنی (BMI) پایین و کاهش وزن بدن در ارتباط است. هندوانه را با یک یا دو برگ نعنا ترکیب کنید و نوشیدنی گوارای سالمی برای خودتان خواهید داشت.

6. پرتقال/ لیمو‌سنگی/ نعنا

تمامی میوه‌ها حاوی پلی‌فنل که نوعی ترکیب گیاهی طبیعی می‌باشد هستند، اما پلی‌فنل مرکبات به طور ویژه با کاهش و کنترل وزن در ارتباط هستند. راه ساده ای که می‌توانید‌ از این مزیت بهره ببرید این است که برای خودتان یک لیوان آب به همراه پرتقال، لیمو و نعنا درست کنید.

طبق نتایج به دست آمده از گزارشی در سال 2014 بر گرفته از مجله‌ی غذا علم و فناوری ، این پلی‌فنل‌ها با کاهش بافت چربی شکمی و وزن کلی بدن در ارتباط‌اند و همچنین از آن‌ها در درمان برخی از انواع چاقی استفاده می‌شود.

7. پرتقال/ انار/ دارچین

طبق چند تحقیق انجام شده، مکمل‌سازی دارچین با کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به چاقی در ارتباط است، پس اضافه کردن مقداری از آن به آب‌تان زیانی ندارد. میوه‌ی انار را، که تحقیقات اثرات بالقوه‌ی آن در کاهش وزن را نیز ثابت کرده‌اند، با مرکباتی چون پرتقال ترکیب کنید، و نوشیدنی جذاب و آماده برای پاییز که به اهداف کاهش وزن‌تان کمک می‌کند خواهید داشت.

8. توت سیاه/ نعنا

یکی از سالم‌ترین میوه‌هایی که می‌توانید بخرید توت سیاه است. توت سیاه کالری و قند پایینی دارد اما سرشار از آنتی‌اکسیدان است. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف توت سیاه می‌تواند با کاهش چربی و حساسیت به انسولین در ارتباط باشد، در نتیجه انتخاب عالی در کنار لیوان آب معمولی‌تان است. برای طعم بیشتر و رایحه‌ای رفح‌بخش طبیعی به آن چنگ برگ نعنا اضافه کنید.

9. لیمو‌سنگی/ کرفس/ خیار

شاید در نگاه اول ترکیبی عجیب به نظر بیاید، اما یک لیوان آب به همراه خیار، کرفس و لیمو می‌تواند یک نوشیدنی رفع کننده‌ی عطش به شما بدهد، که همچنین می‌تواند به سم‌زدایی طبیعی بدن‌تان کمک کند.

شاید طمع کرفس چندان خوشایند نباشد، اما در واقع طبق یافته‌ها، به علت سطح بالای پتاسیمی که دارد به کاهش نگهداشت آب و نفخ کمک می‌کند. گرچه نیاز است تا تحقیقات بیشتری در زمینه‌ی ارتباط احتمالی بین خیار و کاهش وزن انجام شود، یک تحقیق بر روی موش‌ها نشان داده است که آن‌ها می‌توانند به کاهش چربی شکمی کمک کنند.

10. کیوی/ خیار/ نعنا

کیوی نه تنها به شیرین کردن آب شما بدون اضافه کردن شکر کمک می‌کند، بلکه تحقیقات نشان داده است که این میوه، به ویژه کیوی طلایی، با کاهش چربی بدن ارتباط داشته و التهاب را کاهش می‌دهد. کیوی را با خیار و نعنا ترکیب کنید تا یک نوشیدنی خنک طبیعی داشته باشید.

11. نعنا/ رزماری/ لیمو‌سنگی/ خیار

اکنون از برخی فواید بالقوه‌ی کاهش وزن و سم‌زدایی لیمو، نعنا و خیار آگاهیم، اما رزماری چطور؟ شاید به فرح‌بخشی گیاهانی همچون نعنا یا ریحان نباشد، اما همچنان می‌تواند با کمک به کاهش التهاب در بدن شما طعم و فواید بالقوه‌ی زیادی را به تلاش‌های سم‌زدایی‌تان بیافزاید.

12. میوه توتی/ کیوی/ پرتقال

همه‌ی ما از ترکیبات گیاهی مرکبات خبر داریم، همچنین می‌دانیم که ترکیبات یافت شده در میوه‌های خانواده‌ی توت همچون توت سیاه، بلوبری یا تمشک با کاهش احتمالی وزن و فواید کاهش چربی در ارتباط است. پس اگر به دنبال ایده‌ی دیگری برای ترکیب این میوه‌های سودمند در یک دستور دتاکس واتر دیگر هستید، کیوی، پرتقال و هر نوع توتی که مورد پسندتان است را امتحان کنید.

13. لیمو‌ترش/ دانه‌ی چیا

اگر با کمی بافت لیز ژله‌ای در آب‌تان مشکلی ندارید، پس احتمالا برایتان اضافه کردن مقداری دانه‌ی چیا ارزشش را دارد. تنها مقدار کمی از دانه‌ی چیا (در حدود 31 گرم) حاوی تقریبا 10 گرم فیبر است، و زمانی که شما آن را به مایع اضافه می‌کنید منبسط و نرم می‌شوند (و البته مقداری لزج). تحقیقات نشان می‌دهند که هرچه مصرف فیبر بالاتر باشد، کاهش و کنترل وزن بیشتری را به همراه دارد، پس همین نکته‌ی ساده فقط با یک لیوان شما را بسیار جلو خواهد برد. به علاوه، اضافه کردن کمی لیمو ترش می‌تواند سطح همان پلی‌فنل مفید مرکباتی را که در قبل ذکر کردیم افزایش دهد.

14. توت‌فرنگی/ نعنا/ لیمو‌سنگی

نعنا و لیمو با هر نوعی از توت ترکیبی خوش‌طعم است. اما با اضافه کردن توت‌فرنگی، هرچند به طور غیر مستقیم، به بدنتان در اهداف کاهش وزنی‌تان کمک می‌کنید.

این بدین علت است که توت‌فرنگی حاوی پلی‌فنل‌های ویژه‌ای است (ترکیب گیاهی‌ای که ذکر کردیم) که طبق تحقیقات به کنترل قند‌خون‌تان کمک می‌کند. چون قند خون بالا به مرور زمان می‌تواند به طور بالقوه‌ای منجر به افزایش وزن شود، جای دادن غذاهایی به رژیم غذایی‌تان که می‌توانند به کنترل قند‌خون کمک کنند می‌تواند در دراز مدت مفید باشد. به علاوه، اینکه ترکیب طعم این سه فوق‌العاده است از شما چیزی کم نمی‌کند!

15. انبه/ زنجبیل

جدای از افزودن طعم و تندی به غذاها و نوشیدنی‌ها، تحقیقات زیادی نشان داده اند که ریشه‌ی زنجبیل با کاهش وزن مرتبط و ضد التهاب است. طبق یک بازنگری، ترکیبات ویژه‌ای که در زنجبیل وجود دارد می‌تواند به کاهش وزن بدن کمک کند، در حالیکه تحقیق دیگری در رابطه با زنان چاق نشان می‌دهد که زنجبیل تاثیر کمی بر روی پایین آوردن شاخص توده‌ی بدنی (BMI) دارد. برای اینکه این فواید کاهش وزن را از اینی که هست شیرین‌تر کنید ، مقداری انبه به آب خود اضافه کنید تا قند طبیعی داشته باشید.

16. زردچوبه/ لیمو‌سنگی

برای اینکه نوشیدنی‌ای داشته باشید که نه تنها حاوی فواید بالقوه‌ی کاهش وزن باشد بلکه ارزش ضد التهابی و آنتی‌اکسیدان نیز در اختیارتان بگذارد، یک لیوان آب برداشته و مقداری لیمو و زردچوبه به آن اضافه کنید. طبق تحقیق منتشر شده در مجله‌ی پیشروان در داروشناسی، در بیماران دارای سندرم متابولیک، کورکومین (ترکیب اصلی یافت‌شده در زردچوبه) با کاهش بیشتر وزن بدن و شاخص توده‌ی بدنی (BMI) ارتباط داشت. برای اینکه از شیوه‌ای گرم و دلچسب‌تر برای این مزایا  لذت ببرید، نوشیدنی خود را به جای آب سرد با آب گرم امتحان کنید.

17. دانه‌ی چیا/ سرکه سیب/ لیمو‌سنگی

با اضافه کردن مقدار کمی دانه‌ی چیا به لیوان بعدی خود بدن‌تان را به 10 گرم فیبر مهمان کنید. و اگر می‌خواهید فواید بالقوه‌ی سلامتی آن را از این هم بیشتر کنید، افزودن مقدار کمی سرکه‌ی سیب را امتحان کنید. طبق مجله‌ی پیشرفت‌های اخیر در تغذیه، سرکه‌ی سیب می‌تواند مثل یک کاهنده‌ی ماهر اشتها عمل کند. نه تنها می‌تواند چنین عمل کند، بلکه همچنین می‌تواند به کنترل اسپایک قند‌خون کمک کند. برای مقداری شیرینی اضافه، در لیوان خود یک یا دو فشار از لیمو بچکانید.

18. آناناس/ زنجبیل

اگر به دنبال روش دیگری هستید تا از فواید کاهش وزن و ضد‌التهابی زنجبیل در آب خود لذت ببرید، اضافه کردن چند برش تازه از آناناس را امتحان کنید، که به طور طبیعی نوشیدنی‌تان را شیرین کرده و حس تابستانی به آن می‌دهد.

19. گریپ‌فروت/ رزماری

فواید کاهش وزنی که از پلی‌فنل موجود در گریپ‌فروت می‌آید را با ارزش‌های بالقوه‌ی کاهنده‌ی التهاب در رزماری ترکیب کنید و هر دو را به لیوان آب خود اضافه کرده تا نوشیدنی‌ای به همان اندازه سالم و فرح‌بخش در اختیار داشته باشید.

20. سیب/ دارچین

برای داشتن یک نوشیدنی عالی پاییزی، به نوشیدنی خود برش‌های سیب و دارچین اضافه کنید. می‌توانید هم از آب سرد و هم از آب گرم استفاده کنید، اما ترکیب آب گرم با سیب و دارچین واقعا به شما کمک می‌کند همین که تابستان تمام شد بدنتان را گرم کنید. دارچین با کاهش وزن در ارتباط است، اما اگر آن فیبر اضافی‌ای که از سیب می‌آید را می‌خواهید، تا اتمام آب لیوان خود منتظر بمانید و سپس مابقی برش‌های سیب را بجوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سبد خرید شما

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

همه محصولات