تفاوت چربی سوزی و کاهش وزن چیست؟

5 مهر 1402

کاهش وزن

اگر تابه‌حال پا روی ترازو گذاشته‌ و سریعاً از خوردن هله‌هوله‌های مختلف پشیمان شده‌اید دست خود را بالا ببرید. نگران نباشید در این فرهنگ وسواس‌گونه کاهش وزن تنها نیستید.

عرق ریختن بر روی الپتیکال، شمردن کالری‌ها و زل زدن به صفحه ترازو از جمله کارهایی هستند که خیلی از افراد برای پیشرفت در پروسه کاهش وزن خود دنبال می‌کنند. اگر این شرایط با موقعیت شما نیز هم‌خوانی دارد نگران نباشید چراکه تنها نیستید، بلکه جزو اکثریت به شمار می‌روید. براساس مطالعات، نزدیک به ۸۰ درصد افراد تناسب اندام را به هدف کاهش وزن شروع می‌کنند.

همه با حس پیروزمندانه کاهش اعداد روی ترازو آشنا هستیم. اما تا به حال فکر کرده‌اید که هنگام کاهش این اعداد دقیقا چه چیزی را از دست می‌دهید؟ آیا فقط چربی است؟ آیا حجم عضلانی است؟ یا میزان آب بدن؟ بگذارید مسئله را برای شما روشن کنیم.

دو اصطلاح کاهش وزن و کاهش چربی اغلب به طور مترادف استفاده می‌شوند. درحالی که ممکن است از نظر شما یکسان باشند، اما اینطور نیست. کاهش وزن ساده است؛ شما کل وزن چربی، ماهیچه، آب و غیره، را از دست می‌دهید. اصطلاح کاهش چربی تنها به از دست دادن چربی بدن اشاره دارد و متأسفانه مردم اغلب بر روی اعداد صفحه ترازو تمرکز می‌کنند تا کاهش چربی. این موضوع مشکل‌زا است زیرا وقتی وزن کم می‌کنید لزوماً فقط چربی‌ از دست نمی‌دهید، بلکه ممکن است بیش از چربی عضله از دست دهید! از دست دادن حجم عضلانی مخاطره‌آمیز است زیرا ماهیچه‌ها برای سوزاندن کالری و حفظ وزن سالم بدن بسیار مهم هستند.

بنابراین دفعه بعد که روی ترازو می‌روید، از عددی که می‌بینید خیلی هیجان زده یا دلسرد نشوید. به جای آن روی ترکیب بدنی خود تمرکز کنید؛ آیا لباس‌های شما بهتر اندازه می‌شوند؟ انرژی بیشتری دارید؟ آیا می‌توانید تغییری در فرم بدن خود مشاهده کنید؟ این‌ موارد شاخص‌های واقعی و مهم هستند، نه شمارش اعداد روی ترازو.

حالا که اهمیت آنچه در فرایند کاهش وزن از دست می‌رود مشخص شد، اختلافات موجود را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم.

تفاوت بین کاهش وزن و کاهش چربی

کاهش وزن برای افراد بسیاری تصاویر رژیم‌های سخت و تمرینات طاقت‌فرسا را تداعی می‌کند. اما نیازی نیست فرآیند پیش رو حتما به این شکل باشد! کاهش وزن به معنای تقلیل وزن کلی بدن است. مطالب بسیاری درباره کاهش وزن و کاهش چربی گفته شده است. ربکا پاچکو مربی بین‌المللی یوگا، نویسنده و مربی تناسب اندام، در یکی از نقل‌قول‌های معروف خود می‌گوید: «تفاوت بین کاهش وزن و کاهش چربی مانند تفاوت بین حرکت و پیشرفت است. با کاهش آب موجود در بدن هم می‌توان به کاهش وزن رسید، اما برای کاهش چربی باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید.»

کاهش وزن می‌تواند به علت از دست دادن آب بدن، ماهیچه‌ها، گلیکوژن و یا هر سه باشد. نباید بافت‌های عضلانی را از دست داد چراکه برای حفظ سوخت‌و‌ساز بدن و سوزاندن کالری ضروری هستند و می‌توانند خطر تضعیف توده عضلانی مرتبط با سن را کاهش دهند و در نتیجه از ناتوانی‌های احتمالی جلوگیری کنند.

بنابراین، اگر مایل به کاهش وزن و تناسب اندام هستید باید مطمئن شوید که حجم عضلانی زیادی از دست نمی‌دهید. از سوی دیگر، کاهش چربی داستانی کاملا متفاوت دارد. چربی آن چیزی است که هنگام تلاش برای لاغری میخواهیم از دست دهیم، اما سخت‌ترین بخش برای از بین بردن نیز به حساب می‌رود. زمانی که وزن کم می‌کنید بدن شما قبل از اینکه سلول‌های چربی را برای بدست آوردن انرژی تجزیه کند ابتدا تمام ذخایر گلیکوژن، که فقط قند ذخیره شده است، را می‌سوزاند.

به همین خاطر ورزش منظم و رژیم غذایی سالم در فرآیند کاهش وزن بسیار مهم است. به هنگام کاهش چربی بدن شما باید در حالت کالری منفی قرار گیرد تا آن سلول‌های چربی سمج از بین بروند. کاهش چربی فواید متعددی از جمله بهبود حساسیت به انسولین، کاهش فشار خون و کاهش التهاب بدن دارد. بعلاوه، حس بهتری خواهید داشت اگر بدانید که وزن شما در مسیر بهتری کاهش میابد.

چگونه کاهش چربی را اندازه‌گیری کنیم؟

اکثر افراد ترجیح می‌دهند چربی از دست رود و نه بافت عضلانی. عضله بافت فعالی است که حتی در زمان استراحت هم کالری می‌سوزاند، در حالی که چربی بی‌اثر است. پس چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که چربی از دست می‌رود و نه عضله؟ متأسفانه هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد.

زل زدن به آیینه پیشرفت شما را نشان نخواهد داد. وزن بدن نیز شاخص قابل اعتمادی نیست زیرا عضله متراکم‌تر از چربی است و وزن بیشتری دارد. اندازه‌گیری درصد چربی بدن بهترین راه برای ارزیابی این است که آیا چربی از دست می‌دهید یا عضله. این کار را می‌توان با استفاده از کولیس یا دستگاه‌های خاصی که از مقاومت الکتریکی استفاده می‌کنند انجام داد.

هنگامی که از نحوه اندازه‌گیری درصد چربی بدن سردرآوردید، می‌توانید هر چند هفته یکبار مجدداً اندازه‌گیری کنید تا ببینید آیا بالا یا پایین رفته و یا ثابت مانده است. اگر در حال افزایش باشد، حتی اگر وزن شما ثابت بماند یا کاهش یابد، در حال عضله از دست دادن و چربی اضافه کردن هستید که احتمالا برای شما وضع مطلوبی نیست.

البته موارد گفته شده تنها دستورالعمل‌های استاندارد هستند. هر فرد شرایط متفاوتی دارد و عوامل زیادی می‌توانند بر ترکیب بدنی تأثیر بگذارند. اما اندازه‌گیری درصد چربی بدن بهترین راه برای ردیابی فرآیند از دست دادن چربی یا عضله است.

ترکیب رژیم غذایی با مکمل‌های چربی‌سوز، می‌تواند روند کاهش چربی را تشدید کند. چربی‌سوز دی‌موس فرمول منحصربه‌فردی دارد که به شما کمک می‌کند تا چند سانتی‌متر از سایز دور کمر خود را به طور سالم کاهش دهید. این قرص‌ها متابولیسم را تسریع می‌کنند، اشتها را کاهش می‌دهند و سطح استرس شما را در عرض چند هفته پایین می‌آورند. دقیقا همان چیزی که به دنبالش هستید!

چگونه با حفظ عضلات، وزنمان را کاهش دهیم؟

اگر می‌خواهید سالم بمانید و تناسب اندام داشته باشید، کاهش وزن همراه با حفظ توده عضلانی مسئله‌ای چالش‌برانگیز اما هدفی بسیار مهم است. بیایید جزئیات مسئله را بیشتر بررسی کنیم و راه‌هایی برای کاهش وزن با حفظ توده عضلانی پیدا کنیم.

رژیم سرشار از پروتئین

همه می‌دانند که پروتئین برای ساخت و حفظ توده عضلانی بسیار مهم است. اما آیا می‌دانستید که مصرف زیاد پروتئین می‌تواند به کاهش وزن هم کمک کند؟ برخلاف سایر مواد مغذی، پروتئین برای هضم به انرژی اضافی نیاز دارد، به این معنی که کالری بیشتری با مصرف آن سوزانده می‌شود. به علاوه، به حفظ توده عضلانی گرانبهایی کمک می‌کند که برای حفظ وزن و ظاهری خوب ضروری است.

فواید پروتئین پایان‌ناپذیر است! این بافت شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارد، اشتهای کاذب را کاهش می‌دهد و از پرخوری جلوگیری می‌کند. پس منتظر نمانید، پروتئین رژیم غذایی خود را افزایش دهید تا کالری سوزی شروع شود! این کار به خصوص برای افراد بالای ۵۰ سال مناسب است. پروتئین می‌تواند بهترین دوست آن‌ها باشد و نه تنها ماهیچه‌های ارزشمند را حفظ کند، بلکه باعث از بین رفتن ذخایر چربی مزاحم نیز شود.

حفظ بدن سالم سخت است، اما نگران نباشید. میزان پروتئین مصرفی توصیه شده برای هر گروه سنی تنها یک گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز است. پس وقت آن است که مصرف پروتئین را افزایش دهید!

ورزش

می‌خواهید چند کیلوگرم از وزن خود را کم کنید؟ نکته کلیدی در شروع حرکت نهفته است. به همین سادگی! اما صبور باشید، منظور از حرکت تنها فعالیت بدنی نیست. اینکه چه کاری انجام دهید و به چه میزان فعالیت داشته باشید به سطح آمادگی جسمانی و اهداف شما بستگی دارد. پس بهترین برنامه ورزشی مناسب را پیدا کنید و ورزش را شروع کنید. به عنوان مثال، برای کاهش وزن باید به مدت ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته روی ورزش‌های هوازی مانند دویدن یا دوچرخه سواری تمرکز کنید. این تمرینات به سوزاندن کالری و سرعت بخشیدن به متابولیسم کمک می‌کنند.

بر اساس مطالعات اخیر دیگر جای نگرانی برای سالمندان نخواهد بود. با حداقل سه بار ورزش هوازی و وزنه زدن در هفته، کهنه‌کاران نیز می‌توانند از تضعیف عضلات خود جلوگیری کنند و تا ۹۳ درصد بیشتر از همسالان تنبل خود عضلاتشان را تقویت کنند.

با تمرین بیشتر میزان آهن خون افزایش میابد، گردش خون قوی می‌شود و در نهایت با پوست افتاده خداحافظی خواهید کرد! تمرینات قدرتی بسیار مهم هستند، زیرا به حفظ توده عضلانی در حین کاهش وزن کمک می‌کنند. مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم را به ترکیب خود اضافه می‌کنید. تمرین برای کاهش وزن ضروری است، اما تنها قطعه پازل نیست. خوردن غذاهای سالم متابولیسم شما را افزایش داده و سطح انرژی را بالا نگه می‌دارد.

رژیم های با کالری محدود

روش‌های بسیار زیادی برای لاغری وجود دارد، به طوری که تلاش برای انتخاب بهترین گزینه خود نوعی تمرین محسوب می‌شود! اگر دوست ندارید ماهیچه‌هایی را که به سختی به دست آورده‌اید از دست دهید بهتر است یک رژیم کم کالری داشته باشید تا بدون کاهش دست‌آوردهایتان به کاهش وزن برسید.

آیا از کرفس خوردن و رژیم‌های سخت خسته شده‌اید؟ پس یک رژیم کم کالری را انتخاب کنید و به بدن خود اجازه دهید کارش را به درستی انجام دهد! با مصرف کالری کمتر بدن برای دریافت انرژی شروع به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده می‌کند و همان ظاهر لاغر و متناسبی که می‌خواهید را به شما می‌دهد.

قرص لاغری لین بین مکس

کپسول لاغری لین بین مکس یکی از اولین چربی سوزهای در بازار است که ۱۰۰٪…

قرص لاغری پاپایا اسلیم

قرص لاغری پاپایا یک مکمل چربیسوز ساخت کشور فیلیپین است.قرص پاپایا با استفاده از خواص…
1.300.000تومان

قرص لاغری ایزی اسلیم

افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند و یا احساس می کنند که چربی…
990.000تومان

با توجه به اینکه ماهیچه‌ها از چربی متراکم‌تر هستند، اگر در کنار حفظ بافت عضلانی خود شروع به کاهش وزن کنید می‌توانید به طور مدام گرم‌های اضافی چربی را از دست دهید. برای رهایی از رژیم‌های بی‌مزه و زندگی شادتر، پروتئین‌های بدون چربی، میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را به برنامه غذایی خود اضافه کنید تا بدون اضافه وزن همیشه سیر و سالم باشید.

سوالات متداول

۱. آیا می‌توان بدون کاهش وزن چربی بدن را کاهش داد؟

وزن مقیاسی برای اندازه‌گیری بار تمام بافت‌های بدن از جمله چربی، ماهیچه، استخوان و آب است. بنابراین اگر وزن از دست رفته را با عضله جایگزین کنید، می‌توانید بدون کاهش وزن، چربی‌ها را کم کنید. و همچنین اگر آب بدن را از دست دهید به کاهش وزن بدون کاهش چربی می‌رسید. به طور خلاصه، تصور نکنید که فردی که وزن زیادی از دست داده حتما مقدار زیادی چربی از دست داده است.

۲. هنگام کاهش وزن چه بر سر چربی‌ها می‌آید؟

روند کاهش وزن پیچیده و شامل چندین فرآیند مختلف است. در ابتدا وقتی کالری کمتری نسبت به کالری مصرفی می‌خورید، بدن چربی‌های ذخیره شده را برای انرژی تجزیه می‌کند. در این فرآیند که به عنوان لیپولیز شناخته می‌شود، چربی‌ها به واحدهای کوچکتری به نام اسیدهای چرب شکسته می‌شوند که می‌توان از آن‌ها برای سوخت مصرفی بدن استفاده کرد. با این حال همه اسیدهای چرب برای انرژی استفاده نمی‌شوند و برخی از آنها به عنوان مواد زائد مانند دی‌اکسید کربن و آب دفع می‌شوند.

۳. قبل از کاهش چربی چقدر از آب بدن از دست می‌رود؟

افراد متفاوت هستند و با سرعت‌های مختلفی آب بدن خود را از دست می‌دهند. تعداد کمی تقریباً بلافاصله نتیجه می‌گیرند و برخی دیگر ممکن است قبل از مشاهده هرگونه تغییر در درصد چربی بدن، مقدار قابل توجهی از وزن آب بدن را از دست بدهند. اگرچه درنهایت شروع به کاهش وزن خواهید کرد اما در این سیر هر ذره از آب بدن مهم است.

۴. چرا لاغرتر به نظر می‌رسم اما وزنم بیشتر شده؟

پاسخ در دو چیز است، درصد چربی بدن و توده عضلانی. عضله متراکم‌تر از چربی است و وزن آن بیشتر است. بنابراین حتی اگر چند کیلوگرم از وزن خود را از دست دهید ممکن است مقدار زیادی از چربی بدن را از دست نداده باشید. حتی ممکن است مقداری توده عضلانی به دست آورده باشید، که لاغری ظاهری و وزن بیشتر شما را توجیح می‌کند.

حرف آخر

کاهش وزن تنها روی ترازو رفتن نیست. حالا دیگر فرق بین کاهش وزن و کاهش چربی را می‌دانید. کاهش وزن تقلیل وزن کلی بدن و کاهش چربی تقلیل توده چربی به طور خاص است. از کولیس‌ برای اندازه‌گیری دور کمر خود استفاده کنید تا مطمئن شوید در مسیر درستی قرار دارید. به یاد داشته باشید که باید توده عضلانی ارزشمند خود را در سیر لاغری حفظ کنید و برای جلوگیری از کاهش آن مطمئن شوید که پروتئین کافی می‌خورید و کالری مصرفی را کاهش می‌دهید. به یاد داشته باشید که بدن را با فعالیت بدنی سالم به حرکت درآورید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سبد خرید شما

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

همه محصولات