جلبک اسپیرولینا برای لاغری: خواص اسپیرولینا کدامند؟

19 آذر 1402

کاهش وزن
جلبک اسپیرولینا برای لاغری

اسپیرولینا نوعی جلبک سبز آبی است که افراد می توانند آن را به عنوان مکمل غذایی مصرف کنند. مردم اسپیرولینا را به دلیل محتوای مغذی و فواید بالقوه آن یک غذای فوق العاده برای سلامتی می دانند. میزان مصرف اسپیرولینا در روز می تواند متفاوت باشد.

اسپیرولینا حاوی پروتئین و ویتامین است که آن را به یک مکمل غذایی مناسب برای افرادی که رژیم های گیاهخواری یا وگان دارند تبدیل می کند.

پژوهش حاکی از این است که آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی و توانایی کمک به تنظیم سیستم ایمنی بدن از جمله خواص آن است.

این مقاله 13 مزیت بالقوه سلامتی را که افراد ممکن است از افزودن اسپیرولینا به رژیم غذایی خود دریافت کنند، مطرح می کند. یکی از ایم مزیت ها کمک به لاغری است.

1. مشخصات غذایی ممتاز

مصرف اسپیرولینا یکی از راه های تامین پروتئین و ویتامین در رژیم غذایی است.

طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، یک قاشق غذاخوری یا 7 گرم (گرم) اسپیرولینا خشک شامل عناصر زیر است:

 • 20.3 کالری
 • 4.02 گرم پروتئین
 • 1.67 گرم از کربوهیدرات
 • 0.54 گرم چربی
 • 8.4 میلی گرم (mg). کلسیم
 • 2 میلی گرم آهن
 • 13.6 میلی گرم منیزیم
 • 8.26 میلی گرم فسفر
 • 95.2 میلی گرم پتاسیم
 • 73.5 میلی گرم سدیم
 • 0.7 میلی گرم ویتامین C

همچنین حاوی تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولاتو ویتامین های A، B6 و K است.

اسپیرولینا طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها از جمله فیکوسیانین، رنگدانه سبز-آبی را در خود دارد.

رادیکال های آزاد در بدن به دلیل فرآیندهای طبیعی و قرار گرفتن در معرض مواد مضر مانند الکل، تنباکو و برخی غذاها شکل می گیرند. آنها می توانند باعث آسیب بافتی شوند و ممکن است به التهاب و احتمالاً برخی از سرطان ها کمک کنند.

آنتی اکسیدان هایی مانند اسپیرولینا ممکن است به مبارزه با رادیکال های آزاد و محافظت از بدن در برابر آسیب سلولی کمک کنند.

2. سلامت چشم

اسپیرولینا حاوی آنتی اکسیدان بتاکاروتن است. بدن بتا کاروتن را به ویتامین A تبدیل می کند که نقش کلیدی در سلامت چشم دارد.

در پژوهشی که در سال 2019 منتشر شد، دانشمندان به مدت 4 هفته به موش ها رژیم غذایی استاندارد یا رژیم غذایی حاوی 20 درصد اسپیرولینا دادند. سپس موش ها را رها کردند تا زمانی را در تاریکی بگذرانند و به دنبال آن 1 ساعت در معرض نور سفید قرار گرفتند.

موش‌هایی که اسپیرولینا مصرف کردند محافظت بهتری داشتند و آسیب کمتری به شبکیه و گیرنده‌های نوری در چشم‌شان وارد شد. این نشان می دهد که اسپیرولینا ممکن است به محافظت از سلامت چشم در انسان کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

شایان ذکر است که مواد مغذی بین محصولات متفاوت است و محصولات مورد استفاده در آزمایش‌ها ممکن است با محصولات موجود در دسترس مصرف‌کنندگان یکسان نباشد. USDA محصول اسپیرولینا  حاوی زآگزانتین نیست و فقط مقادیر کمی بتا کاروتن دارد را بررسی کردند.

3. بهداشت دهان و دندان

اسپیرولینا برای درمان و پیشگیری از بیماری لثه و سایر مشکلات سلامت دهان و دندان نویدبخش است.

در سال 2013، دانشمندان 64 موضع با بیماری لثه را با جرم گیری و صاف کردن ریشه درمان کردند و ژل اسپیرولینا را در 33 محل استفاده کردند. پس از 120 روز، عمق پاکت در تمام نقاط بهبود یافته بود، اما آنهایی که با اسپیرولینا درمان شدند به طور قابل توجهی بهتر بودند.

لکوپلاکیا وضعیتی است که در آن ضایعات در دهان معمولاً به دلیل مصرف تنباکو ایجاد می شود. گاهی اوقات ممکن است سرطانی شود. در یک مطالعه کوچک قدیمی تر 44 نفر مبتلا به لکوپلاکیا روزانه 1 گرم اسپیرولینا مصرف کردند. پس از 12 ماه، ضایعات در 20 شرکت کننده ناپدید شد. پس از توقف مصرف مکمل ها به مدت یک سال، 9 شرکت کننده متوجه شدند که ضایعات برگشته است.

انواع جلبک ممکن است برای سلامت دهان به دلیل فعالیت ضد میکروبی آنها سودمند باشند. این جلبک ها می توانند برای درمان یا پیشگیری از پوسیدگی و سایر عفونت های باکتریایی و قارچی مفید باشند.

4. کاهش وزن

بررسی در سال 2020  نتیجه می گیرد که گنجاندن اسپیرولینا در رژیم غذایی می تواند به کاهش:

 • شاخص توده بدنی (BMI)
 • چربی بدن
 • دور کمر
 •  اشتها
 • و چربی خون (طبيعي) کمک کند.

یکی از دلایل احتمالی این است که مواد موجود در اسپیرولینا مانع از جذب چربی در روده کوچک می شود.

با این حال، تحقیقات بیشتر، از جمله آزمایش‌های بالینی وسیعتر، برای تأیید این مزایا ضروری است.

5. بهبود سلامت روده

مطالعات حیوانی نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند با افزایش سن افراد، سلامت روده آنها را تقویت کند. مطالعه ای در 2017 روی موش های مسن نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند باکتری های سالم روده را در طول فرآیند پیری حفظ کند.

اسپیرولینا حاوی فیبر زیادی نیست، بنابراین مردم باید آن را در کنار سایر غذاهای مفید برای روده و فیبر بالا مصرف کنند.

تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه آیا اسپیرولینا می تواند برای سلامت روده انسان مفید باشد ضروری است.

6. مدیریت سطح گلوکز

اسپیرولینا می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند که برای افراد مبتلا به دیابت مهم است، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است. در سال 2018 بررسی ها دریافتند که مصرف اسپیرولینا به طور قابل توجهی سطح گلوکز خون ناشتا را کاهش می دهد.

در یک مطالعه روی حیوانات در سال 2017 ، محققان به موش ها با دیابت نوع 1 عصاره اسپیرولینا به صورت خوراکی دادند. نتایج در موش نشان داد:

 • قند خون را کاهش دهد
 • سطحانسولین را بالا می برد
 • نشانگرهای آنزیم کبدی را بهبود می بخشد

یافته ها نشان می دهد که مواد موجود در اسپیرولینا می تواند نقش محافظتی در دیابت نوع 1 ایفا کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

7. کاهش کلسترول

مصرف عصاره اسپیرولینا می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند. سطح کلسترول بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش دهد.

تحقیقی در سال 2016 نشان می دهد که مکمل های اسپیرولینا ممکن است تأثیر مثبتی بر لیپیدهای خون، که چربی های موجود در خون هستند، داشته باشد. محققان شواهدی یافتند که اسپیرولینا می تواند به طور قابل توجهی کلسترول کلی و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، کلسترول «بد» را کاهش دهد، در حالی که لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) و کلسترول «خوب» را افزایش دهد.

در سال 2013 در مطالعه ای محققان دریافتند که مصرف روزانه 1 گرم اسپیرولینا باعث کاهش کلسترول کل افراد پس از 3 ماه می شود.

8. کاهش فشار خون

علاوه بر کاهش کلسترول، اسپیرولینا ممکن است به مدیریت فشار خون کمک کند.

محققان در مطالعه ای در سال 2016 در مقیاس کوچک دریافتند که مصرف منظم اسپیرولینا به مدت 3 ماه باعث کاهش فشار خون افراد دارای اضافه وزن و فشار خون می شود.

9. پیشگیری از بیماری قلبی

فشار خون بالا و سطح کلسترول هر دو با بیماری قلبی مرتبط هستند.

پژوهشی در سال 2018 نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند به پیشگیری از بیماری های التهابی مزمن مانند بیماری قلبی کمک کند. همچنین ممکن است به دلیل تأثیر آن بر فشار خون، سطح گلوکز و سطح چربی باشد.

10. افزایش متابولیسم

اسپیرولینا ممکن است به تقویت متابولیسم پایهیک فرد کمک کند. نرخ متابولیسم بالاتر ممکن است تعداد کالری هایی را که می سوزانند افزایش دهد که شاید به کاهش وزن کمک کند.

بررسی در مقیاس کوچک 2014 نشان داد افرادی که روزانه 6 گرم اسپیرولینا مصرف کردند، اثرات متابولیکی مفیدی را در کنار کاهش وزن و کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی بهتر تجربه کردند.

همه شرکت‌کنندگان به بیماری کبد چرب غیرالکلی مبتلا بودند و تحقیقات بیشتری برای بررسی اینکه آیا اسپیرولینا ممکن است متابولیسم را در افراد بدون این بیماری افزایش دهد، مورد نیاز است.

11. مدیریت آلرژیک ورم بینی

زمانی که یک فرد نسبت به گرده، گرد و غبار یا حیوانات خانگی آلرزی دارد، ممکن است داخل بینی آنها متورم شود. این واکنش مخاط بینی آلرژیک نامیده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسپیرولینا می تواند به بهبود علائم این بیماری کمک کند.

مطالعه ای در سال 2013 نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند التهاب بینی و هیستامین را در بدن کاهش می دهد. در مقایسه با شبه دارو ها ممکن است علائم بینی آلرژیک را کاهش دهد، از جمله:

 • آبریزش بینی
 • عطسه
 • گرفتگی بینی
 • خارش

در سال 2020، محققان به 53 نفر مبتلا به بینی آلرژیک 2 گرم در روز اسپیرولینا پلاتنسیس و دیگران 10 گرم در روز ستیریزین (زیرتک) دادند. نتایج نشان داد که اسپیرولینا می‌تواند یک درمان جایگزین مناسب باشد، اما به مطالعات وسیعتری نیاز است.

12. خواص آنتی تاکسیک

در برخی نقاط جهان، خطر مسمومیت ناشی از آب آشامیدنی آلوده و سایر منابع آلاینده وجود دارد. در سال 2006 برخی از محققان پیشنهاد دادند که اسپیرولینا ممکن است یک گزینه درمانی ارائه دهد.

در سال 2016، یک تحقیق شواهدی از خواص ضد سمی در اسپیرولینا یافت که می تواند آن را در کنار سایر درمان ها برای مقابله با آلاینده ها مفید سازد، مانند:

 • آرسنیک
 • فلوراید
 • آهن
 • سرب
 • جیوه

پژوهشگران پیشنهاد کردند که اسپیرولینا می‌تواند از درمان بالینی در موارد مسمومیت با آلاینده حمایت کند، اما مطالعات وسیع‌تری برای تایید این موضوع ضروری است.

13. تقویت سلامت روان

مقاله ای در سال 2018  نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند در درمان اختلالات خلقی نقش داشته باشد.

تئوری این است که اسپیرولینا منبع تریپتوفان است، اسید آمینه ای که تولید سروتونین را تقویت می کند. سروتونین نقش مهمی در سلامت روان دارد.

افسردگی، اضطراب و سایر شرایط سلامت روان می تواند شامل سطوح پایین سروتونین باشد. مصرف مکمل های تریپتوفان برای حفظ سطح سروتونین می تواند به حمایت از سلامت روان کمک کند.

با این حال، مطالعات بیشتری ضروری است.

افراد باید قبل از استفاده از اسپیرولینا با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر صحبت کنند تا سلامت جسمی یا روانی خود را تقویت کنند.

 مقدار مصرف

اسپیرولینا محصول جلبک سبز آبی است.

به گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، افراد تا 19 گرم در روز حداکثر برای 2 ماه و حداکثر 10 گرم در روز برای حداکثر 6 ماه استفاده کردند.

مصرف این افراد نباید از دوز ذکر شده روی برچسب محصول تجاوز کند.

آیاریسک هایی در مصرف اسپیرولینا وجود دارد؟

تحقیقات مصرف بالای اسپیرولینا را تایید نکرده اند، اما NIH اشاره دارد که مصرف بیش از حد می تواند منجر به:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • سردرد
 • سرگیجه و آشفتگی ذهنی شود.

سازمان غذا و دارو (FDA) اسپیرولینا و برخی از آنها را کنترل نمی کند و برخی مطالعات سطوح بالایی از آلاینده ها را در محصولات اسپیرولینا پیدا کرده اند.

اینها می توانند به آسیب کبد، استفراغ، ضعف، ضربان قلب سریع، شوک و احتمالاً مرگ منجر شوند.

استفاده از اسپیرولینا در موراد زیر نمی تواند بی خطر باشد:

 • در دوران بارداری
 • برای کودکان
 • با بیماری های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس و آرتریت روماتوئید
 • قبل یا بعد از جراحی ممکن است بر سطح گلوکز خون تأثیر بگذارد.

قبل از مصرف اسپیرولینا، افراد باید با پزشک صحبت کنند تا مطمئن شوند که با سایر داروها تداخل ندارد و استفاده از آن برایشان بی خطر است.

همچنین باید اسپیرولینا و سایر مکمل ها را از یک منبع معتبر تهیه کنند و اطمینان حاصل کنند که محصول تحت آزمایش ایمنی قرار گرفته است.

FDA قبلاً در مورد ادعاهای گمراه کننده برای محصولات فروخته شده آنلاین که حاوی اسپیرولینا هستند هشدار داده است.

همچنین در برخی موارد واکنش های آلرژیک به اسپیرولینا وجود داشت. گاهی اوقات یک واکنش آلرژیک می تواند به آنافیلاکسی، وضعیت سلامتی تهدید کننده زندگی است منتهی شود که می تواند به شوک آنافیلاکتیک منتهی شود. هر فردی که پس از مصرف اسپیرولینا دچار تورم، کهیر یا مشکل در تنفس شود، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

نحوه گنجاندن اسپیرولینا در رژیم غذایی

به صورت پودر یا قرص موجود است.

به عنوان پودر، افراد می توانند:

 • آن را به شیربستنی ها اضافه کنند که به نوشیدنی
 • پودر اسپیرولینا روی سالاد یا سوپ رنگ سبز می دهد،
 • آن را به شکل توپ های انرژی با سایر مواد سالم مخلوط کنید
 • یک قاشق غذاخوری را با آب میوه یا سبزیجات مخلوط کنید

افراد همچنین می توانند اسپیرولینا را به عنوان یک مکمل غذایی به شکل قرص مصرف کنند.

پرسش‌های متداول

در اینجا پرسش هایی وجود دارد که مردم اغلب در مورد اسپیرولینا می پرسند:

اسپیرولینا با بدن چه می‌کند؟

شواهد و مدارک نشان می دهد که اسپیرولینا دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و کاهش دهنده کلسترول است. ممکن است به درمان یا مدیریت شرایط مختلف از بیماری لثه تا افسردگی کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید بسیاری از این موارد مورد نیاز است.

اسپیرولینا چگونه بر وزن تأثیر می گذارد؟

پژوهش نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند به کاهش چربی بدن، دور کمر، BMI و اشتها کمک کند که می تواند آن را به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت وزن سودمند سازد.

آیا اسپیرولینا بی خطر است؟

یک شخص باید همیشه از یک منبع معتبر خرید کند، بررسی کند که تست شده است و دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کند. ممکن است در دوران بارداری، برای کودکان، و برای کسانی که یک بیماری خود ایمنی دارند ایمن نباشد. برخی از مطالعات آلودگی در محصولات اسپیرولینا را پیدا کرده اند که می تواند خطرناک باشد.

خلاصه

اسپیرولینا حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است که می توان آن را برای درمان یا پیشگیری از بیماری های مختلف مناسب سازد.

با این حال، قبل از اینکه پزشکان بتوانند اسپیرولینا را برای درمان هر گونه بیماری توصیه کنند، تحقیقات بیشتری لازم است.

هرکسی که علاقه مند به استفاده از اسپیرولینا به عنوان مکمل است، ابتدا باید با پزشک صحبت کند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که محصولات را فقط از یک منبع معتبر خریداری می کنند، زیرا خطر آلودگی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سبد خرید شما

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

همه محصولات